Telefon
WhatsApp
Jersey İnek
Jersey İnek

Jersey inekleri çok verimli otlak hayvanlarıdır ve dünya çapında birçok farklı iklim ve coğrafya türü gelişebilir. Jersey inekleri, süt inekleri olarak dünya çapında değerlidir. Zamanla Jersey İnek, sütlerinde tereyağı ve protein gibi çok yüksek bileşenler üretmek üzere seçilmiştir. Jersey İneklerin ürettiği süt hacmi, daha büyük gövdeli ırklardan daha az olabilir, ancak bileşenlerin konsantrasyonu çok daha yüksektir.

Hostesinler, Jersey İneğinden çok fazla miktarda süt üretirken, Jersey inekleri üstün yemden süte dönüşüm oranına ve süt endüstrisindeki en yüksek krema yüzdelerinden birine sahiptir. Daha az yemle daha fazla süt üretme yetenekleri, Jersey’i yemin sınırlı olduğu bölgelerde çok değerli kılıyor. Jersey ineği ayrıca buzağılama kolaylığı ve hastalığa karşı dirençleriyle bilinir.

 
Özellikleri

En güzel süt ineklerinden biri olan Jerseylerin narin, kadınsı yüzleri ve uzun kirpiklerle çevrili sevimli kahverengi gözleri vardır. Jersey inekleri küçüktür, boyutları 900 pound ile 1200 pound arasında değişir. Boğaların ağırlığı 1200 ila 1800 pound arasındadır. Formalar normalde açık kahverengi veya krem ​​rengindedir, ancak siyah veya gümüş renkli de olabilirler. Jersey inekleri her zaman beyaz bir ağızla çevrelenmiş siyah bir buruna sahiptir.

 

Üreme

Jersey sığırları cinsel olgunluğa diğer birçok sığır türünden daha erken ulaşır. Dişiler 8-9 aylıkken üreyebilirler, ancak sahipleri genellikle onları 15 aylıktan önce hamile kalmamaları için yönetirler. Boğalar 9-12 aylıkken yaşayabilir. Tüm inekler gibi Jerseyler de dokuz aylık hamile. Çoğu sürüde, inekler ilk buzağılarını genellikle 22-24 aylıkken doğururlar.

 

Davranış

Jersey dişileri, sığır eti hayvanlarına kıyasla oldukça uysaldır, ancak Holstein gibi ırklardan daha gergindirler. İnekler insanlara karşı nadiren saldırgandır, ancak biraz uçucu olabilirler. Jersey boğaları, en tehlikeli boğa türlerinden biri olarak bilinir. Ünlü olarak saldırganlar ve insanları ciddi şekilde yaraladıkları hatta öldürdükleri biliniyor.

.

Dünden Bugüne Jersey İnek

Jersey inekleri, Jersey adlı İngiliz kanalındaki küçük bir adada doğmuştur. Seçici olarak yetiştirilen ve 600 yıldan fazla bir süredir yönetilen en eski sığır ırklarından biridir. Bu sevimli inekler, Guernsey ve Normandiya gibi cinslerle eski kanı paylaşır.

1850’lerde Jersey’ler Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi ve birçok iklime hazır adaptasyonları nedeniyle tüm dünyaya yayıldı. Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Yeni Zelanda, Kanada, Güney Afrika ve Zimbabve’de büyük Jersey inek popülasyonları vardır. Cins, Jersey Adası’nda korunmaktadır; Adada soyların saflığını korumak için izin verilen başka sığır cinsi yoktur.

Jersey İnek
  • Etiketler: