Telefon
WhatsApp
Jersey İnek Süt Verimi
Jersey İnek Süt Verimi

Daha yüksek yem dönüştürme verimliliği = Daha düşük yem maliyetleri Jersey inek süt verimliğini en iyi anlatan denklemlerden biridir.
Diğer cinslere göre daha küçük olan Jersey cinsi inekler en yakın rakibi olan Guernsey’den daha az yemle daha fazla süt üretirken, daha erken olgunlaşır.  Bu durum da , Guernsey’den daha erken buzağılama ve daha uzun ömürlü süt üretimine yol açar.

Toplam süt verimleri daha düşük olmasına rağmen, Jersey inekleri tipik olarak vücut ağırlıklarının kilogramı başına daha fazla süt katı üretir. Bu durum da Jersey ineklerinden elde edilen sütün, daha yüksek yağ (ve dolayısıyla enerji) içeriğinin yanı sıra daha yüksek süt proteini içeriğine ve üretim kalitesine sahip olmasını sağlar.

  • Doğurganlık oranları yüksektir ve erken olgunlaşırlar! Pek çok Jersey inek, 19 aylık olduktan sonra ilk kez doğum yapar. Böylece buzağılama aralığı da kısalır.
  • 9000 kg yıllık süt üretebilen istisnalar dışında bir Jersey ineği genellikle yılda yaklaşık 5.000 kg süt üretim kapasitesine sahiptir.
  • Düşük maliyetle çimi yüksek kaliteli süte dönüştürmedeki verimlilikleri çekici bir özelliktir. Bunun yanı sıra, Jerseylerin ortalama bir inekten % 20 daha küçük bir karbon ayak izi bıraktığını tespit eden çalışmalar mevcuttur.
  • Cinsin uzun ömürlü olması, sürüler için ikame maliyetlerine olan ihtiyacı azaltır! Bu durum da inek başına daha fazla laktasyon sağlar.
  • Etiketler: