Telefon
WhatsApp
Jersey İnek Yağ Oranı
Jersey İnek Yağ Oranı

Yüksek yağ ve protein oranına sahip inek sütü denince akla gelen ilk cins olan Jersey cinsi inekler daha az doğal kaynak kullanan ve doğaya daha az karbon salan ufak yapılı hayvanlardır.

Jersey İneğinin yağ kürecikleri (globül), herhangi bir süt cinsinin en büyüğüdür. Büyük globüller (kürecikler) nedeniyle, sütteki krema daha hızlı yükselir ve diğer cinslerin kremasına göre çok daha çabuk yayıklanır.
Jersey ineklerin yağ oranını diğer cinsler ile karılaştırdığımızda aşağıdaki gibi bir sonuca ulaşmış oluruz;
North Dakota Eyalet Üniversitesi’ne göre, Jersey ineğinin yağ içeriği tam olarak yaklaşık yüzde 5 – yüzde 4,9’dur. Aynı zamanda yüzde 3,8 ile en yüksek protein oranıdır. En yaygın süt ineği olan Holstein’ın süt yağı içeriği, yüzde 3,2 protein seviyesi ile yüzde 3,7’dir. Jersey’nin süt yağı içeriğinde en yakın rakibi, yüzde 4,7 ve yüzde 3,6 protein içeriğiyle Guernsey’dir. Nispeten nadir bulunan kahverengi İsviçre, yüzde 4,1’lik bir yağ içeriği ve yüzde 3,5’lik bir protein içeriği üretir. Bir diğer nadir ırk olan Ayrshire’ın sütünde ise yüzde 4 oranında yağ ve yüzde 3,3 oranında protein bulunmaktadır.

Jersey’in en yakın rakibi olan Guernsey’in yüksek yağlı sütleri aynı zamanda beta karoten ve protein yüklüdür. Fakat Jersey ineğinin süt içeriği ise tereyağ bakımından yüksektir ve genellikle peynir ve yağ yapımında kullanılır.

  • Etiketler: