Telefon
WhatsApp
Jersey Sütü Hakkında…
Jersey Sütü Hakkında…

Günümüzde sıkça adını duyduğumuz Jersey sütü farklı açılardan ele aldığımızda Jersey sütünün birden fazla avantaj sağladığı gerçeği ile karşılaşırız.

Verimlilik açısından incelendiğinde diğer süt cinslerine göre daha düşük miktarlarda süt üretmesine rağmen Jersey sütü, peynir ve diğer katma değerli ürünler olarak işlendiğinde daha yüksek besin değerinin yanı sıra en yüksek verime sahiptir

Besin değeri olarak Jersey sütü birçok yönden benzersizdir. Ürün olarak şunları içerir: – “Ortalama” sütten% 18 daha fazla protein,% 20 daha fazla kalsiyum,% 25 daha fazla tereyağı.

Tartışmasız kalitesi ile ünlü Jersey sütü tadını yüksek yağ içeriğinden değil içerdiği yüksek oranda ki **katı maddelerden alır. Bu nedenle de az yağlı veya yağlı olması fark etmeksizin lezzetli ve besin değeri yüksek bir süttür.

Sağlık açısından bakıldığında mutasyona uğramamış cinslerden elde edilebilen bir süt sınıfı olan A2 sınıfı süttür. Mide ve sindirim sistemine rahatsızlık vermez. Laktoz intoleransı düşüktür.

**(Süt katıları, türetildikleri ürünlerin laktoz,  kazeinler, peynir altı suyu proteinleri ve iz mineralleri içeren küçük, süt kaynaklı yiyecek parçacıklarıdır)

 

Jersey Sütün Faydaları

  • Bağışıklığı güçlendirir; Kış aylarında bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla artış gösteren üst solunum yolu enfeksiyonların da koruyucu kalkan oluşturuyor.
  • Kemik kaybını önler; Jersey sütü, içerdiği kalsiyum oranı ile de diğer cinslerden elde edilen süte oranla (bir bardak da) %15% ila %18  oranında daha fazla kalsiyum içerir.
  • Uçuk gelişimini engeller; A vitamini ile bağışıklık sistemini iyileştiriyor, cildi parlatıyor, Riboflavin yani B2 vitamini ile yiyecekleri enerjiye çeviriyor ve ağız çevresinde uçuk gelişimini önlüyor
  • Beyin gelişimini destekler; İçeriğindeki Çinko, iyot, B2, B6, B12 vitaminleri ve araşidonik asit, linoleik asit gibi esansiyel yağ asitleri içeriği ile beyin ve zeka…
  • Kalbi korur; Sütün içerisinde kan basıncını düşürebilen protein, kalsiyum, fosfor gibi vücut için önemli besin öğeleri bulunuyor.
  • Uyku kalitesini arttırır; Sütteki melatonin triptofan, B6, B12 vitamini içeren temel besin kaynakları ise uyku kalitesini artırıyor
  • Etiketler: